Skar Revizyonu Nedir?

Skar Revizyonu Nedir?

Skar revizyonu günümüzde sıklıkla tercih edilen uygulamalar arasında yer alır. Normal şartlarda vücutta meydana gelen yaralar 3-4 hafta gibi çok kısa sürelerde iyileşir. Fakat 4-6 hafta geçmesine rağmen iyileşme eğilimi geciken ya da hiç iyileşme göstermeyen yaralar kronik yara olarak isimlendirilir.

Kronik yara çoğunlukla yara bölgesini hissetmeyen felçli ya da yatalak hastalarda meydana gelir. Bunun yanında şeker hastalığı, kan damarı tıkanıklığı, romatizmal hastalık durumlarında da meydana gelebilir. Bu yaralanma durumlarında mümkünse yaraya neden olan sebeplerin desteklenmesi gerekir. Bunun yanında plastik cerrahi teknikleri olan deri greftleri ve deri flepleri ile yaraların kapatılması işlemleri de sağlanabilir. Kronik yaralar çoğunlukla plastik cerrahinin en zor uğraş alanları içerisinde yer alır.

Diyabetik ve Ayak Yaraları Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

Diyabetik ayak yaraları pansumanla ya da cerrahi girişimlerle tedavi edilebilir. Pansumanla izlemin yeterli olmadığı, enfeksiyonun arttığı ve dolaşımın bozulduğu durumlarda cerrahi girişimler yapılması gerekir. Enfekte olmuş olan ayak yaraları mikropların kana ve çevreye karışması halinde kişilerin sağlıklarını tehdit eder. Bu gibi durumlarda acil cerrahi girişimler ile yara debridmanı yapılması önemlidir.

Tedavide cerrahi işlemden sonra uzun süreli fizik tedavi, kalp damar cerrahisi ve endokrinoloji takibi gerekli olabilir. Yara iyileşmesinin olumsuz etkilediği için ameliyattan en az 15 gün öncesinde sigara kullanımının bırakılması önemli bir konudur. Ameliyat öncesinde ve sonrasında kan şekerinin normal sınırlarda olmasına dikkat edilmesi önemli bir konudur.

Yara İzi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat işleminde diyabet sebebiyle yara üzerinde ve çevresinde bulunan kabukların kanama alanına kadar temizlenmesine özen gösterilmelidir. Dolaşımı bulunmayan ya da yetersiz olan ayak kısımlarının ampüte edilmesi gerekebilir. Ayakta apse olan yerler açılıp içlerinin boşaltılması sağlanır. Yumuşak doku ve kemiklerde enfekte kısımların cerrahi müdahaleler ile çıkarılması gerekir.

Cerrahi temizlik işleminden sonra bu alan bir süre pansumanla takip edilmelidir. Duruma göre uygun olan alanlara deri yaması ya da doku transferi işlemleri gerçekleştirilebilir. Diyabetik ayak yarası durumlarında cerrahi işlem sırasında sıklıkla enfeksiyonların devam etmesi, yaralara deri yaması uygulansa bile iyileşmemesi durumları söz konusu olabilir. Özellikle iskemik özelliklerin fazla olduğu durumlarda ampütasyon seviyesinin yükseltilmesi kaçınılmaz bir olaydır.

Skar Dokusu Nedir?

Yaralanma ve çeşitli ameliyatlardan sonra kötü yara iyileşme durumları skar dokusu olarak isimlendirilir. Skar dokularının aşırı gelişmesi ise hipertrofik olarak isimlendirilir. Hipertrofik skar dokusunda cerrahi tedaviler çoğunlukla önerilmez. Normal skar dokularında ise yara izlerinin azaltılması için plastik cerrah tarafından gerçekleştirilen nedbelerin cerrahi düzeltilmesi işlemi uygulanır.

Ameliyat yalnızca daha iyi bir görünüm sağlamak için tercih edilir. Ameliyatların skarları tamamen yok etmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Bu alanın küçültülmesi amacıyla gerçekleştirilir. Skar düzeltilmesi ameliyatları uygulanan kişilerin sigar kullanması yara iyileşmesini olumsuz etkilediği için tamamen yasaktır.

Skar Revizyonu Nasıl Yapılır?

Skar düzeltilmesi işlemi genel ya da lokal anestezi altında yapılır. Skar dokusu uygun şekilde çıkarıldıktan sonra kesi hattı deri üzerinde tek tek dikişler veya deri altından gizli dikişler ile kapatılarak pansuman ile örtülmesi sağlanır.

Çoğunlukla ilk haftalarda ameliyat bölgesine su gelmeyecek şekilde duşa izin verilir. 10. Günden itibaren hastaların tam duş almasında herhangi bir sıkıntı bulunmaz. 4. Haftadan sonra ise kişiler havuz ya da denize rahatlıkla girebilirler.

Ameliyat kesisi özellikle ameliyat sonrası ilk aylarda kaşıntılı ve kırmızı olabilir. Zamanla, özellikle 6 aydan sonra ameliyat izlerinin renklerinde açılma meydana gelir. Bunun yanında kaşıntılarda da azalma olacaktır. Bu süreç yaklaşık iki yıl kadar devam edebilir. İki yılın sonunda bile ameliyat alanında deri renginde ince bir ameliyat izi kalabilir. Normal gelişme olan nedbeleşme için jeller ve silikon baskı gerekli olabilir.

Skar Revizyonu Kimlere Uygulanır?

Hamilelik ya da emzirme döneminde skar revizyonu işlemlerinin yapılması önerilmez. Hamilelik döneminin bitmesinin ardından emzirme döneminin sona ermesi ile beraber yara izlerinin tedavi edilmesi adına ilgili ameliyatlar veya lazer tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Bunun dışında yara izi tedavisinde ameliyatın gerekli görülmesi halinde hastaların genel sağlık durumlarının operasyona uygun olmaması halinde işlem yapılması mümkün değildir. Bu gibi durumlarda hastaların lazer tedavi yöntemi tercih etmesi veya genel sağlık durumlarının düzeltilmesi önerilir. Yara izi tedavisi belli yaş üzeri olan ve sağlık sorunları bulunmayan herkese uygulanabilir.

Yara izi tedavisinin uygulanması aşamasında ameliyat veya lazer tedavi yöntemi konusunda uzman olan hekimler tarafından belirlenir. Ameliyat veya lazer uygulaması sonucunda ne denli bir iyileşme olacağı ise hekimler tarafından hastalara önerilir.

Skar Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yara izi tedavisi ameliyat veya lazer yöntemleri ile yapılabilir. Yaranın vücudun hangi bölümünde bulunduğu, sağlık durumları, hastaların cilt yapısı, cilt esnekliği, yaralanma tipi gibi farklı pek çok detay göz önünde bulundurularak uygulanacak tedavinin yöntemi belirlenir. Her çeşit yara izine skar revizyon uygulamalarının yapılması mümkündür.

Yara İzi Tedavisi Sonuçları Kalıcı Olur Mu?

Skar revizyonu ile ilgili gerçekleştirilen işlemler kalıcıdır. İşlemin yapılmasının ardından işlemlerin tekrarlanması durumu söz konusu olmaz. Ameliyatlı işlem ile beraber tek seferde uygulama gerçekleştirilerek kesin sonuçların elde edilmesi mümkün olur.

Lazer uygulaması tedavisi bazen tek seansla sonuca ulaşılması mümkün olmaz. Cilt yapısına, yara izine bağlı olarak seans sıklıkları değişebilir. Bu seans aralıklarının ise hekim tarafından belirlenmesi önemli bir konudur. Seanslar sonrasında gerçekleştirilen uygulamalar sonucunda ortaya çıkan görüntüler kalıcı olur. Tekrar eski yara izinin oluşması gibi bir durum söz konusu olmaz.

Yara İzi Tedavisi Ne Zaman Yaptırılır?

Yara izi sorunları farklı sebeplere bağlı olarak meydana gelebilir. Yara izinin oluşması durumunda üzerinden ortalama 6 ay ya da 1 yıl sürenin geçmesi tavsiye edilir. Yara izlerinin bu süre içerisinde tam olarak belirginleşmesi ve olgunlaşması beklenir.

Yara izi oluşumu, kişilerin deri yapısı, gerçekleştirilen işlem ve yaraların oluşum yeri gibi pek çok sebebe bağlı olarak değişebilir. Yara izi tedavisi ile alakalı olarak uzman hekim desteğinden faydalanarak işlem için uygun olup olmadığınızı öğrenmeniz mümkündür.

Skar Revizyonu Operasyonundan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yara izi tedavilerinin başarıya ulaşması açısından operasyon sonrası da merak edilen konular arasında yer alır. İyileşme süreçlerinde yaşanacaklarla ilgili olarak uzman hekimler gerekli bilgilendirmeyi sağlar. Hangi tedavinin operasyonda kullanıldığı hekimler tarafından belirlenir. Bunun yanında yara izine ve cilt yapısına bağlı olarak tedavi süreçleri değişiklik gösterebilir.

Yara izi tedavisinin ardından bu alanın güneş ışınlarından korunması önemli bir konudur. Ameliyatın gerekli görüldüğü durumların dışında lazer işlemi ile de tedavi gerçekleştirilebilir.

Türkiye’de Skar Revizyonu Operasyonu

Türkiye’de skar revizyonu işlemi pek çok kişiye sıklıkla uygulanır. Bu işlemlerin uzmanlar tarafından uygulanması yanında fiyatlar da son derece uygundur. Türkiye’de dövizlerin yüksek olması nedeniyle yurt dışından gelenler uygun fiyatlara skar revizyonu operasyonu olabilirler. Bu açıdan ülkede sağlık turizmi özellikle son yıllarda büyük gelişmeler yaşamıştır. Türkiye’de skar revizyonu ile alakalı detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

 

Yorum Yazın

Ücretsiz Danışmanlık